Punctul de întâlnire a fost în São Marcos da Serra.
Ziua a fost organizată de Philippe Payen cu ajutorul lui Eric Desurvire și David Shirley.
După câțiva kilometri de mers, norii au început să se limpezească și a existat un soare strălucitor pentru restul zilei.
Călătorind din São Marcos, grupul a urcat spre nord pe IC1 înainte de a se întoarce spre São Barnaby și dealuri.
Alpinism spre nord înainte de a porni din nou spre est și de a vizita un punct de vedere cu puțin timp înainte de a ajunge pentru o pauză de cafea la Malhão.
După cafea, grupul a continuat pe traseul prin Benafim și Parragil spre Olhos de Água, unde masa de prânz a fost la restaurantul A Lagosteira.
După ce sa bucurat de un prânz și chat foarte frumos, călăreții apoi dispersat pentru a reveni acasă la diferite părți ale Algarve.
O zi foarte plăcută cu vederi splendide pe drum în dealurile de la nord de Salir.