Germanul a fost lăsat să aibă nevoie de o păsărică în ultima gaură pentru a forța un play-off cu francezul Frederic Lacroix, care a stabilit conducerea clubului la 18 sub par, urmând un sublim șapte sub par runda de 65, dar vulturul lui Schneider a însemnat că a mers cu unul mai bine, semnând pentru o rundă de 2 sub 70 pentru a urca la 19 sub par și top clasament la Royal Óbidos Spa and Golf Resort.

În vârstă de 31 de ani, a arătat un adevărat curaj pentru a sări înapoi de la o sperietoare dublă pe gaura de cinci secunde pentru a obține o victorie captivantă și pentru a converti un avantaj de 54 de găuri pentru a treia oară în cariera sa europeană Challenge Tour.

„ Sunt încă pompat. Sunt încă în afara cuvintelor, înseamnă foarte mult, cu siguranță”, a spus el. „Când mingea a căzut m-am gândit „haide, asta e”. Am aşteptat-o toată ziua.

„ Am făcut o mare greșeală pe a doua gaură și del Rey a început Birdie-Birdie astfel încât a luat impuls de pe mine. Mi-am spus să rezist acolo, să dau lovituri bune pe verdeață, să rămân răbdător pe verdeață, dar putts pur și simplu nu a vrut să cadă în. A trebuit să rămân răbdător până la ultima putt și am știut la sfârșit că a fost unul foarte important și am făcut-o. ”

Schneider și-a concentrat eforturile pe turneul european la începutul anului, după ce a terminat în top cinci din clasamentul Road to Mallorca în 2020, însă o victorie în Kaskáda Golf Challenge din iulie și-a schimbat perspectiva asupra sezonului.

„ Principalul meu obiectiv la începutul sezonului a fost pe turneul european, dar nu m-am descurcat prea bine”, a spus el.

„ Am ratat trei turnee pentru că nu am putut juca așa că am mers în cehă pentru că știam locul și întotdeauna am jucat bine acolo. Am vrut doar o experiență de o săptămână pe Challenge Tour dar am câștigat, astfel încât întregul program sa schimbat din nou.

„ Cu mai multe oportunități pe Challenge Tour, am crezut că este o modalitate mai bună de a asigura un card european Tour prin intermediul Challenge Tour și sunt norocos că s-a făcut deja acum. ” Locul al doilea al lui

Lacroix a fost suficient pentru a-l muta în top 20 din clasamentul Road to Mallorca, în timp ce Alejandro del Rey, din Spania, în vârstă de 23 de ani, a terminat trei lovituri înapoi pe locul al treilea pe 15 sub egalitate pentru a obține un final de carieră. Suedianul Jens Denorp a terminat la egalitate pe locul patru pe 13 sub egalitate alături de Ricardo Gouveia, care a fost cel mai înalt loc portughez.

Todd Clements din Anglia, Daniel Hillier din Noua Zeelandă și Lukas Nemecz din Austria au terminat pe locul șase pe locul 12 sub egalitate, cu Kristian Krogh Johannessen o lovitură mai înapoi pe locul nouă.

Victoria lui Schneider, al doilea sezon după triumful său în Republica Cehă, îl mută cu 12 locuri pe locul 10 în clasamentul Road to Mallorca, care sunt încă conduse de Santiago Tarrio din Spania. Gouveia și-a întărit aderența pe locul al doilea în clasament, după egala sa pe locul al patrulea, în timp ce spaniolul del Rey a fost cel mai mare mover al săptămânii, sărind 34 de locuri pe locul 60.

Următoarea oprire pe drumul spre Mallorca este Swiss Challenge, care are loc la Golf Saint Apollinaire în perioada 30 septembrie — 3 octombrie 2021. Turul European