Pe contul său Instagram, șoferul portughez KTM a scris să-i mulțumesc pentru „tot sprijinul” pe care l-a primit în week-end, care sa încheiat după ce a fost lovit de colegul său de echipă în timpul celei de-a 17-a și penultima cursă a Campionatului Mondial de viteză în motociclete.

„ Mulțumesc tuturor portughezilor pentru sprijinul unic pe care l-am simțit în acest weekend. Rezultatul nu a fost ceea ce ne-am dorit, dar rămâne în memoria mea [prezența] tuturor steagurilor și a tuturor aplauziunilor. Am fost la spital şi se pare că sunt bine. În următoarele câteva zile, vom fi atenți la orice alte simptome care ar putea apărea”, a scris Miguel Oliveira, care a părăsit pista pe o targă înainte de a fi transportat la spital.

Conferința de presă obișnuită a șoferului portughez după terminarea cursei a fost anulată de KTM, al cărui birou de presă a asigurat că Miguel Oliveira era „bine”.

Miguel Oliveira a suferit o cădere după o bătaie a spaniolului Iker Lecuona în timpul 23 din 25 de tururi ale cursei desfășurate la Autódromo Internacional do Algarve (AIA), în Portimão.

Miguel Oliveira a scăzut acum de pe locul 10 pe locul 13, cu 92 de puncte, cu doar GP Valencia, duminica viitoare, a rămas la cursă.