Paço, 16 ani, a făcut surf pentru un total de 16,33 puncte, lăsând surferul spaniol Carmen Lopez pe locul doi cu 7,53, iar Barbie Pacheco din America de Nord în al treilea, cu 2,77.

Surferul portughez a dominat competiția împotriva celor doi adversari ai săi, obținând cele mai bune patru valuri în finală.

Adolescentul de la Viana do Castelo, atlet la Surf Clube de Viana, a obținut anterior o medalie de bronz la debutul său la Campionatele Mondiale din 2018, a fost încoronat campion european în anul următor și a câștigat acum titlul de campion mondial în clasa ei.

După victoria, care a avut loc la Pismo Beach, în statul nord-american California, ea a spus că vrea să fie „un ambasador al parasurfing”, încercând să motiveze mai mulți oameni să se alăture sportului.

Președintele Federației Portugheze de Surfing (FPS), João Aranha, a subliniat activitatea clubului pentru creșterea parasurfing în țară și a lăudat Marta Paço drept „cel mai bun talent de parasurfing din lume în această categorie”.

Surful și-a făcut debutul în programul Jocurilor Olimpice, în Tokyo2020, dar încă nu se află în programul paralimpic.