Ronaldo a marcat primul gol în meciul Portugalia vs Ghana care a avut loc în WorldCup 2023 în al doilea mandat al meciului în minutul 65. João Felix, în vârstă de 27 de ani, a marcat al doilea gol în minutul 78. Al treilea gol a fost marcat în minutul 80 de Rafael Leão.

Cristiano Ronaldo, în vârstă de 37 de ani, a marcat un gol în fiecare ediție a Cupei Mondiale din 2006, 2010 și 2014 și patru în ultima (2018), după ce și-a adăugat astăzi cel de-al optulea gol, într-o zi în care își încheie cel de-al 18-lea joc în competiție.

Jucătorul din Madeiran, născut la 5 februarie 1985, și-a făcut debutul în 2006 și a marcat în al doilea din cele șase meciuri jucate, cu al doilea gol împotriva Iranului (2-0), după o lovitură de departajare, în minutul 80.

Patru ani mai târziu, el a marcat și el în al doilea din cele patru meciuri, marcând al șaselea gol al Portugaliei într-o lovitură de 7-0 a Coreei de Nord în minutul 87.

În 2014, Ronaldo a marcat și el din nou, de data aceasta în al treilea joc: din nou aproape de sfârșit, în minutul 80, a marcat golul câștigător împotriva Ghana (2-1), într-un joc în care era necesar să înscrie pentru a ajunge la următorul 16”.

În ediția precedentă, în urmă cu patru ani, „căpitanul” portughez a început în cel mai bun mod, cu un „hat-trick” împotriva Spaniei (3-3), inclusiv o penalizare și o lovitură liberă directă, în minutul 88 și, apoi, golul câștigător împotriva Marocului (1-0), în minutul 4.

După cele patru goluri din primele două meciuri, el nu a înscris în ultimele două, inclusiv cel care a dus la eliminarea formării clubului portughez în următorii 16, împotriva Uruguayului (1-2).

În 2022, Ronaldo începe din nou cu un gol în debutul său și, pe lângă acest record, este acum la doar o distanță de a egala Eusébio ca cel mai bun marcator al Portugaliei la Cupa Mondială, după ce „regele” a marcat cele nouă goluri în doar șase jocuri în 1966.

Căpitanul” portughez al echipei naționale știe, pe de altă parte, că recordul său de goluri în cinci Cupe Mondiale nu va fi egalat în această ediție a competiției.

În prezent, Ghana și Portugalia sunt 3-2, cu Ghana punctaj în 73 și 88 de minute.