„Istoric! Portugalia bate Camerun și garantează o calificare fără precedent pentru Cupa Mondială de fotbal feminin. Felicitări pentru realizarea uriașă!” , a spus Costa pe Twitter.

Președintele Adunării Republicii, Augusto Santos Silva, a felicitat, de asemenea, echipa portugheză de fotbal feminin pentru calificarea sa, „pentru prima dată, pentru faza finală a Cupei Mondiale”.

„O mare realizare pentru sportul portughez și pentru egalitatea în sport!” , a declarat Santos Silva pe Twitter.

Echipa de fotbal feminin a Portugaliei s-a calificat la Cupa Mondială 2023, învingând Camerunul cu 2-1, în finala grupei A a Play-off-ului Intercontinental, în Hamilton, Noua Zeelandă.

Un penalty marcat de Carole Costa, la 90+4 minute, a sigilat calificarea portugheză fără precedent, după ce, la 89 de minute, camerunezul Ajara Nchout a anulat golul inițial al Portugaliei, marcat de Diana Gomes, la 22 de minute.

Echipa lui Francisco Neto se alătură Grupului E pe locul doi Olanda (23 iulie), Vietnamului (27) și deținătorilor trofeului Statele Unite (1 august), în perioada 20 iulie - 20 septembrie în Australia și Noua Zeelandă.