Sporting s-a calificat astăzi pentru a treia oară pentru sferturile de finală ale Ligii Europa în fotbal, învingând Arsenal, liderii Premier League, cu 5-3, în loviturile de departajare, după 1-1 în minutele 120.

După remiza 2-2 de la Alvalade, Xhaka, în minutul 19, a marcat pentru „tunari” și Pedro Gonçalves, cu o lovitură chiar înaintea mijlocului, în minutul 62, pentru „leii”, care a ajuns cu 10, pentru expulzarea din Ugarte, la 118 minute, dar a predominat în „loterie”, în care Adán a oprit lovitura lui Martinelli.

Formația „leonine”, care fusese deja în „sferturile” în 2011/12 și 2017/18, va afla vineri care adversar, între Manchester United, Sevilla, Juventus, Roma, Bayer Leverkusen, Feyenoord și Union Saint-Gilloise.