"W przypadku kwalifikacji sztafety mieszanej poprzez ranking olimpijski, zawodnicy, którzy zajęli miejsce na podium WTCS automatycznie zapewnili sobie miejsce w Paryżu", ujawniła organizacja.

Zawodnicy Vasco Vilaça, Ricardo Batista, Melanie Santos i Maria Tomé zdobyli srebrny medal w zawodach Pucharu Świata w Napier w Nowej Zelandii, zapewniając sobie tym samym miejsce w indywidualnych kwalifikacjach do Paryż2024, zaplanowanych na 30 lipca (mężczyźni) i 31 lipca (kobiety) oraz w sztafecie mieszanej, 5 sierpnia.

World Triathlon sfinalizował proces kwalifikacji po odwołaniu wyścigu w Abu Zabi z powodu złej pogody, a kwalifikacja Portugalii wynikała z dziewiątego miejsca w światowych rankingach, pozycji, która została ugruntowana osiągnięciami w Napier.

Z miejscami zarezerwowanymi dla sześciu najlepiej punktujących sztafet w rankingu, z wyjątkiem Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, które już się zakwalifikowały, Portugalia zajęła szóste miejsce, za Nową Zelandią, Szwajcarią, Australią, Stanami Zjednoczonymi i Włochami.

W Igrzyskach Olimpijskich Paryż2024, które odbędą się między 26 lipca a 11 sierpnia, Portugalię reprezentować będą cztery zawodniczki, a w kwalifikacjach indywidualnych po raz pierwszy wystąpią dwie kobiety.