După o lungă călătorie, care a început pe 16 septembrie 2021 și după ce a finalizat un total de 12 jocuri, echipa condusă de Francisco Neto revine în Oceania.

În prezent, pe locul 22 în clasamentul mondial, Portugalia va concura în cea mai importantă întâlnire din istoria sa, la acea vreme, împotriva celei de-a 58-a în ierarhie, dar asta, spre deosebire de formația portugheză, a fost în ultimele două Campionate Mondiale (2015 și 2019), ajungând chiar la „opt”.

Dar setul de „colțuri” este probabil cel mai înalt moment din istoria sa, urmând șapte victorii consecutive, între jocurile oficiale și private, reușind, în acest ciclu, să le asigure prezența în Noua Zeelandă.

În penultimul meci din grupa H, pe care Germania a câștigat-o fără dificultate, Portugalia a fost forțată să câștige în Serbia pentru a câștiga locul doi și a obținut-o, chiar și după ce a început, practic, să piardă, vina unui gol de Andjela Frajtovic, mult facilitată de portarul Inês Pereira.

Tot în prima repriză, formarea „colțurilor” a operat întoarcerea, cu goluri de la Joana Marchão și Kika Nazareth și, în a doua repriză, a știut să dețină avantajul.

Portugalia a sărit pe locul doi în grup, pe care l-au sigilat fără dificultate în ultima rundă (4-0 în Turcia în Vizela), terminând cu un punct înaintea Serbiei pentru a asigura un loc în play-off-urile europene.

Tragerea la sorți a pus două echipe foarte puternice pe ruta portugheză, dar a „acordat” și factorul de acasă, de care echipa portugheză a profitat în cel mai bun mod, învingând Belgia (acum 20 în clasament) cu 2-1 și Islanda (16) 4-1 după prelungiri.

Cu toate acestea, Portugalia nu a putut face mai mult decât să asigure Play-off-ul Intercontinental și, având cel mai bun clasament dintre cei prezenți, a fost imediat eliminată pentru finala grupei A, cu doi adversari posibili (Camerun și Thailanda).

În semifinalele de sâmbătă, camerunienii au învins Thailanda cu 2-0 cu două goluri de la atacantul veteran Gabrielle Ouguéné, un jucător CSKA Moscova, care a sărit de pe bancă în minutul 74 și a marcat în 79 și 82.

Cu o zi mai devreme, Portugalia sa stabilit, de asemenea, la Hamilton și a arătat pregătit, câștigând împotriva gazdă Noua Zeelandă 5-0, cu goluri de la Jessica Silva, Dolores Silva (penalizare), Ana Capeta (de două ori) și Tatiana Pinto.

Chiar și cu o alternativă „unsprezece”, echipa portugheză a arătat toată calitatea și cât de mult a evoluat în ultimii ani, vulgarizând o formație care a bătut-o în singura confruntare (0-1 în Albufeira, în 2016).

Pentru confruntarea cu camerunienii, antrenorul Luso, Francisco Neto, are echipa la putere maximă, în timp ce echipa africană va fi lipsită de portarul Ange Bawou.

Meciul dintre Portugalia și Camerun, corespunzător finalei grupei A a Play-off-ului Intercontinental, are loc miercuri la ora locală 19:30 (06:30 la Lisabona) pe Stadionul Waikato din Hamilton, Noua Zeelandă.

Câștigătorul se califică în finală și se alătură Olandei în grupa E (meci din 23 iulie), medalii de argint la ultimele Campionate Mondiale, Vietnam (27 iulie) și campionilor din titlul Statelor Unite (01 august).

Finala Cupei Mondiale Feminine din 2023 va avea loc în Australia și Noua Zeelandă în perioada 20 iulie - 20 august.